فایلهای حقوقی و هر آنچه که مربوط به حقوق است را از همین جا جستجو و دانلود نمایید.

فروشگاه جامع فایلهای آموزشی و آزمونی رشته حقوق و موفقیت

فروش ويژه پكيج آموزش تضميني و بي نظير كسب درآمد اينترنتي

اطلاعیه فروشگاه

از اینکه به ما اعتماد دارید، سپاسگذاریم.

تحقيق در مورد عقد ضمان و اقسام آن

تحقيق در مورد عقد ضمان و اقسام آن

يك تحقيق تكميلي در موضوع:

عقد ضمان و اقسام آن

به صورت كاملا مشروح

در 2 فايل Word مجزا

 

 

قسمتهايي از اين تحقيق:

مقدمه

يكي از قواعد مهمي كه در باب معاملات مورد استفاده فقها قرار مي گيرد، قاعده «علي اليد» است. فقها اين قاعده را معمولاً در کتاب الغصب و کتاب البيع و کتاب الضمان متعرض شده‌اند؛ خصوصاً در جائي که بحث مقبوض به عقد فاسد وجود دارد.

مشهور فقها از اين قاعده ــ‌ که هم بايد سندش را بررسي کنيم و هم دلالتش را ــ ضمان را استفاده کرده‌اند؛ از اين رو، مناسب است که مقداري بعنوان مقدمه در مورد ضمان مطالبي را عنوان کنيم تا يک تصويري از ضمان و اين که مسأله ضمان در فقه اسلامي و در شريعت ما به چه نحوي است، داشته باشيم و سپس وارد بحث قاعده يد شويم.

اصل مشروعيت ضمان يک امر مسلمي است که ترديري در آن نيست؛ هم در بين عقلا رايج است و هم از قرآن و سنت شواهد فراواني براي آن وجود دارد؛ البته در اينجا نمي خواهيم وارد ادله اين شويم که خود يک بحث مستوفائي را مي طلبد. اجمالاً برخي از مفسرين از آيه شريفه 72 سوره مبارکه يوسف «قالوا نفقد صواع الملک و لمن جاء به حمل بعير و أنا به زعيم»اصل ضمان در شريعت و در اسلام را گرفته اند و «زعيم» به «ضامن» و به معناي «کفيل» معنا کرده‌اند، که بحث تفسيري و جزئيات آن را خود مراجعه بفرماييد. ابن کثير در تفسير خودش مي گويد: هذه الاية من باب الضمان و الکفالة .

در فقه ما ضمان به معناي اعم شامل کفالت هم مي شود؛ يک ضمان بالمعني الاخص داريم که عقد ضمان است و يک ضمان بالمعني الاعم داريم که شامل کفالت هم مي شود. در يکي ديگر از کتب اهل سنت به نام «محاسن التعبير» اين تعبير آمده است که «انها اصل في الضمان»يعني اصل و ريشه مشروعيت ضمان در شريعت اسلام اين آيه شريفه است. اگر کسي اين سؤال را از ما داشته باشد که از کجاي قرآن مشروعيت اصل ضمان را مي توانيم استفاده کنيم؟ بر حسب مطالبي که عرض شد، از اين آيه شريفه ضمان استفاده مي‌شود؛ البته گفتيم ضمان بالمعني الاعم که شامل کفالت هم مي شود. اين راجع به اصل مشروعيت.

 

تعریف ضمان و اقسام آن

معنای ضمان:

ضمان در لغت به معنای التزام، تعهد و کفالت است و در ادبیات حقوقی، تعهد، بودن شیئی برعهده دیگری و برعهده گرفتن و شیئی را در عهده قرار دادن تعریف شده است.

در تعریف ضمان می‌توان گفت که عبارت است از التزام اختیاری یا قهری کسی به پرداخت مالی به دیگری و یا التزام به پرداخت مالی به کسی، اعم از این‌که به اختیار باشد یا به موجب قانون. پس التزام یا ناشی از قرارداد است و یا به حکم قانون. ضمان ناشی از قرارداد اختیاری و ارادی است و به آن «ضمان عقدی» گویند، مانند ضمان ناشی از عقد ضمان؛ اما چنانچه قصد متعهد در ایجاد ضمان مؤثر نبوده و مبنای ضمان حکم قانون باشد، آن ضمان، ضمان قهری است، همانند ضمان ناشی از اتلا‌ف، تسبیب و ضمان ید.

به این اعتبار ضمان بر 2 نوع است؛ ضمان عقدی و ضمان قهری. قسم دیگر ضمان، ضمان معاوضی است که آن هم ناشی از عقد می‌باشد؛ اما خلا‌ف ضمان عقدی، اثر مستقیم عقد نیست. 

 

انواع ضمان:

ضمان عقدی: این ضمان عبارت است از انتقال ذمه مضمون‌عنه (مدیون) به ذمه ضامن و از آن جهت ضمان عقدی گویند که انعقاد آن نیاز به ایجاب و قبول دارد؛ ایجاب از سوی ضامن و قبول از جانب مضمون‌له. مضمون‌عنه نسبت به این عقد بیگانه است و حتی رضای او شرط نیست. (مواد 684 و 685 قانون مدنی)

در ضمان عقدی تعهد به پرداخت مال اختیاری است و متعهد به اختیار خود عهده‌دار پرداخت می‌شود. این تعهد اثر مستقیم عقد است که یا به موجب عقد ضمان است (ماده 684 قانون مدنی) و یا به موجب عقد حواله (ماده 724 همان قانون.) در عقد ضمان ذمه ضامن نسبت به مضمون‌عنه (مدیون) به طور معمول بری است و به او مدیون نیست؛ اما در عقد حواله ذمه محال‌علیه نسبت به محیل مشغول است. اگر محال‌علیه به محیل مدیون نباشد، پس از.....

 

فايل اول: 21 صفحه

فايل دوم: 28 صفحه

مجموعا در 49 صفحه

ساختار فايل Word بوده و قابل ويرايش مي باشد.


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,100 تومان
(شامل 30% تخفیف)
مبلغ بدون تخفیف: 3,000 تومان
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
zaman_1911953_4413.zip95.2k

تحقيق درباره انحلال وكالت و آثار آن در قانون

تحقيق درباره انحلال وكالت و آثار آن در قانون انحلال وكالت و آثار آن در قانون فايل Word (قابل ويرايش)       مقدمه در این کوشش سعی بر آن است تا موارد انحلال وکالت بررسی شود لذا ترتیب ارائه مطالب ممکن است به درستی مطابق با سرفصلهای متداول نباشد. مواردی که احساس می شده ذهن دانشجو را به خود مشغول کند تا حد امکان بررسی و مطرح شده است اما تلاش بر حفظ همبستگی مطالب بوده است. در ابتدا با تعریفی از وکالت ماهیت این عقد روشن می شود سپس ...

توضیحات بیشتر - دانلود 2,500 تومان 2,000 تومان 20% تخفیف