فایلهای حقوقی و هر آنچه که مربوط به حقوق است را از همین جا جستجو و دانلود نمایید.

فروشگاه جامع فایلهای آموزشی و آزمونی رشته حقوق و موفقیت

فروش ويژه پكيج آموزش تضميني و بي نظير كسب درآمد اينترنتي

اطلاعیه فروشگاه

از اینکه به ما اعتماد دارید، سپاسگذاریم.

حدود در قانون مجازات ایران

حدود در قانون مجازات ایران

 

حدود از مباحث مهم کیفری در فقه و حقوق به معنای کیفرهایی با میزان مشخص برای جرائمی خاص است.

حد طبق ماده ۱۵ قانون مجازات اسلامی مجازاتی است که موجب، نوع، میزان و کیفیت آن در شرع مشخص شده است.

 

جرایم مستوجب حد

۱_زنا

طبق ماده ۲۲۱ قانون مجازات اسلامی:زنا عبارتست از زن و مردی که علقه زوجیت میان آنها نباشد و از موارد وطی به شبهه نیز نباشد

زنا از واژه زنی و به معنای کار ناشایست است

حد زنا  صد ضربه شلاق است. چنان‌چه زنا، از زنان و مردان همسردار سرزند، زنای محصن نامیده می‌شود و حد آن مجازات سنگسار است. کیفر تنها در صورتی اعمال می‌شود که زنا با اقرار زناکننده یا با شهادت چهار شاهد مرد یا سه مرد و دو زن، اثبات شود  و کیفر پیرمرد و پیرزن همسردار که مرتکب زنا شوند، ابتدا تازیانه خوردن و سپس سنگسار است.

 

۲_لواط

دو هم جنس مذکر باهم رابطه جنسی به عنوان همجنس گرایی داشته باشند  به این عمل لواط گفته میشود

چنانچه هر دو مرد که مرتکب لواط شده‌اند، بالغ و عاقل باشند، حکمشان اعدام‌است؛ خواه مجرد و خواه همسردار، خواه مسلمان یا کافر باشند. نحوهٔ اعدام برای لواط، یکی از موارد زیر است:

_زدن گردن با شمشیر

_پرتاب کردن وی از کوه بلند در حالی که دست‌ها و پاهایش با طناب بسته شده باشد

_سوزاندن وی در آتش

_سنگسار کردن وی

_خراب کردن دیوار بر سر وی

 

۳_مساحقه 

رابطهٔ جنسی از طریق آلت تناسلی میان دو زن مساحقه گفته میشود

کیفر ۱۰۰ ضربه شلاق را برای آن‌ها به همراه خواهد داشت. در صورت تکرار این عمل و اجرای حد به دنبال آن، در مرتبه چهارم اعدام می‌شوند.

 

۴_قذف

قذف به معنی نسبت دادن بی‌عفتی به مرد یا زن است، که موجب تعزیر و مجازات خواهد بود. حد نسبت ناروا، ۸۰ تازیانه‌است. در صورت تکرار نسبت ناروا، در مرتبه چهارم، حکمش اعدام است.

 

۵_شرب خمر

شرب به معنای نوشیدن و خمر در لغت به معنای روسری و پوشش است و در اصطلاح به معنای چیزی است که نوشیده میشود و عقل به وسیله آن پوشش داده میشود.

کسی که مشروبات الکلی بنوشد، حد وی ۸۰ ضربه تازیانه‌است، خواه مرد باشد یا زن. در صورت تکرار شرابخواری و اجرای حد، در مرتبه سوم اعدام می‌شود.

 

۶_سرقت

حد وقتی اجرا می‌شود که دزد بالغ، عاقل و مختار باشد و برای رفع اضطرار سرقت نکرده باشد. در فقه شیعه، چنان‌چه دزد دوباره دزدی کند، پای چپش را از زیر قبه پا قطع می‌کنند و اگر بار سوم دزدی کند، به حبس ابد محکوم می‌شود تا در زندان بمیرد؛ و اگر بار چهارم، در زندان دزدی کند، اعدام می‌شود.

 

۷_ارتداد

ارتداد خارج شدن از اسلام است. اگر شخص بالغ، عاقل و مختار، از دین اسلام برگردد؛ از وی خواسته می‌شود که توبه کند و به اسلام برگردد وگرنه اگر مرد باشد اعدام می‌شود و اگر زن باشد حبس ابد شده و در زمان نمازهای پنجگانه شلاقش می‌زنند، و در معیشت و آب و غذا و لباس آن‌قدر بر او سخت می‌گیرند تا توبه کند.

 

اثبات حدود

۱_اقرار

یکی از این راهها، اقرار صریح شخص عاقل بالغ است، مشروط بر آن‌که همراه با اختیار و بدون اکراه باشدبرای اثبات جرم زنا، لواط و مساحقه، چهار بار اقرار و برای اثبات نوشیدن شراب ، قذف و قوّادی، دو بار اقرار نزد قاضی لازم است

2_شهادت

راه دیگر اثبات حدود، شهادت (بینه) است. تعداد و شرایط شاهدان، بسته به نوع جرم، متفاوت است. مثلا، در لواط و مساحقه، شهادت چهار مرد عادل، در زنا شهادت چهار مرد عادل یا سه مرد و دو زن یا در برخی موارد دو مرد و چهار زن، و در دیگر جرائم مستوجب حد، شهادت دو مرد ضروری است

۳_علم قاضی

علم قاضی به ارتکابِ جرمِ حدی برای اثبات آن کافی است. قراین و شواهد دالّ بر وقوع جرم نیز تنها در صورتی که به علم قاضی بینجامد، معتبرند.

 

حکم اجرای حدود

اجرای حد برای مردم دارای بهره و ثمره های خاص خود است و باعث میشود که گناهانی که مربوط به آن جرم است از بین برود و همچنین سختی مجازاتهای حدی باعث میشود وسوسه های ارتکاب جرم از ذهن پاک شود زیرا جرائم و گناهانی که مستوجب حد هستند موجب ناامنی در سطح جامعه میشوند.

 

در 3 صفحه فايل Word


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 100 تومان
(شامل 80% تخفیف)
مبلغ بدون تخفیف: 500 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
filehad_1919180_6866.zip17.6k