فایلهای حقوقی و هر آنچه که مربوط به حقوق است را از همین جا جستجو و دانلود نمایید.

فروشگاه جامع فایلهای آموزشی و آزمونی رشته حقوق و موفقیت

فروش ويژه پكيج آموزش تضميني و بي نظير كسب درآمد اينترنتي

اطلاعیه فروشگاه

از اینکه به ما اعتماد دارید، سپاسگذاریم.

شرایط اقامه دعوا

شرایط اقامۀ دعوا به 4 دسته کلی تقسیم می شود.
1.منجز بون دعوا
2.ذینفع بودن خواهان
3. سمت
4.اهلیت

منجز بودن: حق ممکن است منجز یا معلق باشد و هم چنین ممکن است حال یا موجل باشد. تعلیق به این معنی است که تحقق و وجود پیدا کردن حق موقوف به شرطی باشد. یعنی وقوع یا عدم وقوع حادثه در آینده باشد. البته این تعلیق مانع اقامه دعوا است، زیرا حقی که هنوز وجودش محرز نشده قابل مطالبه نیست. حق موجل است در صورتی که مطالبه کردن آن موکول به گذشتن مدت اجل باشد. بنابراین قبل از حلول موعد سر رسید اقامه دعوا برای مطالبه آن جایز نیست. البته بعضی ازحقوقدانان وجود حق منجز را شرط اقامه دعوا نمیدانند، بلکه آن را از شرایط پیروزی در دعوای اقامه شده میدانند.

نفع: کسی که در دادگاهی اقامه دعوا میکند باید در آن نفعی داشته باشد. یعنی دعوای او عقلایی بوده و موضوعی راتعقیب نکند که برای او فایدهای را در بر نداشته باشد و وقت گرانبهای دادرسان را صرف اموری ننماید که پیشرفت یا عدم پیشرفت آن برای او مساوی باشد. دراین باره ماده 2 آیین دادرسی مدنی میگوید: »هیچ دادگاهی نمیتواند به دعوایی رسیدگی کند، مگر این که شخص یا اشخاص ذینفع یا وکیل یا قائم مقام یا نماینده قانونی آنان رسیدگی به دعوا را برابر قانون درخواست نموده باشد.« نقش دادرس قطع و فصل دعاوی حاضر است. از اینرو خواهان باید ثابت کند که نفع او موجود و فعلیت دارد و نفع احتمالی کافی نیست. 

سمت: سمت عبارت است از عنوانی که شخص با داشتن آن، دعوایی اقامه میکند یا به دعوای دیگر پاسخ میدهد. که این عنوان بر دوگونه خواهد بود یا شخص به عنوان اصیل یعنی کسی که مستقیماً در دعوا ذینفع است دخالت میکند و یا به عنوان نمایندگی از طرف شخص ذینفع و اصیل در دعوا دخالت میکند. مثل؛ ولی قیم، وصی، مدیر تصفیه، وکیل و غیره.
بنابراین شخصی که فضولا اقامه دعوا نموده است، نمی تواند رسیدگی به دعوا را برابر قانون درخواست نماید؛ و دادگاه نیز حق رسیدگی به دعوای شخص فاقد سمت را ندارد. در آیین دادرسی مدنی اقامه دعوای فضولی جایگاهی ندارد.بنابراین تنفیذ بعدی اصیل نیز به دعوای اقامه شده ی قبلی اعتباری نخواهد بخشید .

اهلیت: آخرین شرط اقامه دعوا، داشتن اهلیت مدنی است. مطابق ماده ۹۵۸ قانون مدنی هر انسان متمتع از حقوق مدنی خواهد بود. اماهیچکس نمیتواند حقوق خود را اجراء کند، مگر این که برای این امر، اهلیت قانونی داشته باشد. همچنین اگر چه همه مردم اهلیت تمتع دارند و میتوانند از مزایای حقوق مدنی برخوردار شوند، ولی گاهی به موجب قوانین خاصی ممکن است همه یا برخی از مزایای حقوق مدنی از آنان سلب شود. مثلا بیگانگان نسبت به تملک اموال غیر منقول در ایران اهلیت تمتع ندارند، مگر اینکه نسبت به آن با دولت ایران قراردادی بسته باشند. 

نکته:
هم خواسته دعوا و هم خوانده دعوا و هم زمان طرح دعوا مشمول عنوان تنجیز می شوند. مثلا درخصوص خوانده نمی توان علیه یکی از دو شخص الف و ب به نحو تردید طرح دعوا نمود٬ بلکه باید شخصی که دعوا مستقیماً علیه اوست مشخص باشد.

نکته ؛
میان احراز وجود حق اصلی (ذی حق بودن) با احراز وجود (ذی نفع بودن) تفاوت وجود دارد‌. دادگاه باید ابتدا به احراز شرایط اقامه دعوا بپردازد (ازجمله ذی نفع بودن) و در فرض وجود شرایط اقامه دعوا باید به این موضوع رسیدگی نماید که آیا خواهان ذی حق است  یا خیر.

 

در 2 صفحه فايل Word


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 100 تومان
(شامل 80% تخفیف)
مبلغ بدون تخفیف: 500 تومان
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
dava_1927580_5355.zip17.2k